بهترین راه بک آپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر

آموزش بهترین روش‌های بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر

بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر یکی از نیازهای مهم کاربران است. در این مقاله روش‌های تهیه پشتیبان از اطلاعات کامپیوتر را آموزش خواهیم داد.

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای کاربران کامپیوتر رخ دهد، قطعا از دست دادن اطلاعات و نابودی آن‌ها خواهد بود. بدافزارها می‌توانند اطلاعات شما را در اختیار بگیرند یا حتی یک اشکال نرم افزاری ممکن است باعث نابودی فایل‌های مهم شما شود. در صورتی که مرتب از اطلاعات کامپیوتر خود، بکاپ تهیه نمی‌کنید، باید بگوییم که هر لحظه در خطر قرار دارید. با این بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر می‌تواند کمی سخت و پیچیده باشد، اما کاملا لازم است. ما در این مقاله قصد داریم روش‌های بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر را به شما آموزش دهیم.

اهمیت بکاپ گرفتن از اطلاعات کامپیوتر

اگر بخواهیم کمی واضح‌تر پیرامون تهیه پشتیبان از کامپیوتر صحبت کنیم، خطاب به شما خواهیم گفت که کدام یک از اطلاعاتتان حائز اهمیت هستند؟ قطعا اطلاعات شخصی و کاری شما می‌تواند بالاترین درجه اهمیت را داشته باشد. در صورتی که هارد دیسک شما خراب باشد، همواره می‌توانید آن را تعویض کرده و مجددا سیستم عامل نصب کنید، اما اطلاعات شخصی غیرقابل جایگزین خواهند بود.

شما می‌توانید از کلیه اسناد، تصاویر، فیلم‌های خانگی و سایر داده‌های شخصی خود، پشتیبان تهیه کنید. البته این امکان وجود دارد که ساعت‌ها برای پروژه‌های شخصی خود زحمت کشیده و آن‌ها را روی یک سی دی یا دی وی دی رایت کرده باشید؛ در این صورت باید از اطلاعات روی آن هم پشتیبان‌گیری کنید.

لازم به ذکر است که امکان بکاپ گرفتن از برنامه‌ها، سیستم عامل و سایر تنظیمات هم امکان‌پذیر خواهد بود. در صورتی که شما به واسطه علاقه یا کار خود، همواره در حال انجام ویرایش و کار کردن با نرم افزارهای مختلف هستید، بکاپ گرفتن از ویندوز می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت شما هم شود.

روش‌های مختلف بکاپ گرفتن از اطلاعات

روش‌های زیادی برای تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های شما وجود دارد، اما آیا با نقاط ضعف و قوت آن‌ها، آشنایی دارید؟ ما در ادامه شما را با بهترین روش‌های تهیه پشتیبان از اطلاعات کامپیوتر آشنا خواهیم کرد.

بکاپ گرفتن در حافظه خارجی

در صورتی که یک هارد اکسترنال دارید، می‌توانید با استفاده از قابلیت‌های پیش‌فرض کامپیوتر از کلیه اطلاعاتتان، بکاپ تهیه کنید. در ویندوز 10 و 8 می‌توانید از File History استفاده کنید.

در ویندوز 7 هم می‌توانید از قابلیت Windows Backup استفاده کنید. در سیستم مک هم می‌توانید سراغ استفاده از Time Machine بروید. گاهی وقت‌ها درایو را به کامپیوتر متصل کرده و از ابزار پشتیبان‌گیری استفاده کنید.

با این که تهیه نسخه پشتیبان با استفاده از هارد اکسترنال یا سایر ابزارهای ذخیره‌سازی جانبی می‌تواند ارزان و سریع باشد، اما در صورتی که سرقت انجام شود یا اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، احتمال نابودی آن هم وجود دارد.

بکاپ گرفتن از طریق اینترنت

در صورتی که می‌خواهید از ایمن بودن فایل‌های خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید با استفاده از سرویس BackBlaze از آن‌ها در اینترنت، پشتیبان تهیه نمایید. این یک سرویس آنلاین تهیه پشتیبان مشهور بوده و استفاده از آن را توصیه می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین مزایای این سرویس را می‌توان تهی پشتیبان به صورت آنلاین دانست که باعث می‌شود حتی جدیدترین اطلاعات ذخیره شده روی سیستم را هم از دست ندهید. در حقیقت استفاده از این سرویس، می‌تواند اطلاعات شما را در برابر خرابی هارد، سرقت و بلایای طبیعی، ایمن نگه دارد. البته نکات منفی این روش را می‌توان ملزم بودن شما به پرداخت وجه، آن هم هر چند اندک عنوان کرد.

استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری

با این که نمی‌توان استفاده از روش ذخیره‌سازی ابری را به عنوان یک روش تهیه پشتیبان از اطلاعات عنوان کرد، اما افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. به جای این که اطلاعات خود را در هارد دیسک کامپیوتر ذخیره‌سازی کنید، می‌توانید آن‌ها را در سرویس‌هایی همانند مایکروسافت وان درایو، گوگل درایو و DropBox ذخیره‌سازی کنید. در ادامه سرویس‌های ذکرشده می‌توانند به صورت خودکار با سیستم شما، همگام‌سازی شوند و از اطلاعاتتان، پشتیبان تهیه کنند.

نقطه قوت این روش را می‌توان سادگی، سرعت و رایگان بودن در بسیاری از موارد عنوان کرد و از آن‌جایی که به صورت آنلاین است، می‌تواند از اطلاعاتتان به خوبی محافظت کند. همچنین نقطه منفی این روش را هم باید ارائه یک حجم خاص را به صورت رایگان، عنوان کرد؛ این بدان معناست که شما باید فایل‌های موردنیازتان که اهمیت زیادی دارند را گلچین کرده و در سرویس‌های ذکرشده، قرار دهید.

آیا یک بکاپ کافی است؟

ما سعی کردیم در این مقاله، روش‌های مختلف را در کنار جنبه‌های مثبت و منفی آن‌ها ذکر کنیم. توصیه می‌کنیم که حداقل دو روش را برای تهیه بکاپ از اطلاعات کاری و شخصی خود، انتخاب کنید.

توصیه قطعی ما این است که به بکاپ گرفتن در یک هارد اکسترنال بسنده نکنید، زیرا خطر این کار بسیار زیاد است. شما می‌توانید بکاپ گرفتن از اطلاعات خود را با استفاده از سرویس ذخیره‌سازی ابری هم انجام دهید تا بدین ترتیب، بتوانید اطلاعات خود را در سریع‌ترین زمان ممکن بازیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *